Holenderskie Spotkania #11 – Koszt życia w Holandii

Rozwiewam wątpliwości, aczkolwiek zanim zaczniesz czytać ten post, musisz sobie wziąć na coś poprawkę – na region w jakim mieszkam, a jest to średnie miasto w Noord-Brabant. Uniknę dzięki temu komentarza, że twój brat mieszka w Amsterdamie i płaci dwa razy tyle za wynajęcie mieszkania. 😉
Zestawienie obejmie podstawowe funkcje życiowe z punktu widzenia polaka, który dopiero co przyjechał do Holandii. W przyszłości pojawi się kolejne, dla osoby, która “już coś wie, już coś rozumie”.
Poznajmy więc Kaję. Kaja ma 25 lat, jest samotną kobietą, która przyjechała “na chwilę”. Mieszka w mojej okolicy, pewnie fajna babka. Znalazła spoko pracę przy obróbce mięsa. Krótko mówiąc stoi przy taśmie przez 40 godzin w tygodniu. Kaja stwierdziła, że nie będzie mieszkać na domku zapewnionym przez agencje, bo jak każdy wie, pewnie jest tam grzyb. 😀 Znalazła więc pokój.

Czemu nie mieszkanie?

Bo mieszkania są po pierwsze drogie, a po drugie wynajęcie mieszkania to nie taka łatwa sprawa, jeśli pracujesz “na śmieciówce” przez agencje. Pokój to dobra opcja na start. Koszt małego pokoju to jest około 300 euro miesięcznie. Zazwyczaj są już w to wliczone wszelkie media oraz internet.

Co z resztą?

Kaja je dobrze. Lubi zjeść, ale lubi też gotować. No i lubi polskie jedzenie, więc często odwiedza polskie sklepy.
wydaje więc kolejne 300 euro na jedzenie w miesiącu. Oprócz tego Kaja ma telefon na kartę, którą ładuje za około 30 euro w miesiącu. Lubi wyjść do kina, a także czasem pójść na imprezę ze znajomymi, co sumuje się na dodatkowych 100 euro w miesiącu.
Kaja żyje sobie spokojnie, pracuje swoje 40 i jeszcze udaje się jej w miarę możliwości odkładać pieniądze.
Bądź jak Kaja!
Jak widzicie nie rozpisałam się tutaj jakoś wylewnie. Wiem, że ludzi ciekawią sprawy finansowe, ale z drugiej strony takie “życiowe ceny” są tak różnorodne, że nie chciałam się w to bardziej wgłębiać. Jeśli macie jakieś pytania, zadajcie je w komentarzach, chętnie wam na nie odpowiem! 😃
No, to do następnego!
Ania.

'Chciałbym zjednoczyć wszystkie twoje stany i napadając tobą na siebie, wprowadzać pokój.' eng/pl/nl.